W dniach 17-19 października wraz z naszym Doradcą Genetycznym
Jackiem Dolnym oraz Martinem Buschsieweke, Dyrektorem ds. Sprzedaży firmy Semex odwiedziliśmy Ośrodek Hodowli Zarodowej Długie Stare, Ośrodek Hodowli Zarodowej Osowa Sień oraz Gospodarstwo Rolne Pana Artura Klupsia.
Nasze rozmowy skupiały się na temacie wymagań, jakie muszą spełniać buhaje wykorzystywane w ich programach hodowlanych oraz tego jak widzą swoje stada w przyszłości.
Martin Buschsieweke zaprezentował możliwości aplikacji Semex Solutions skupił się na jej dwóch elementach: Elevate oraz OptiMate. Dzięki nim hodowca może uzyskać dokładne wskazówki hodowlane na lata a nie tylko najbliższe krycia. Narzędzia te pozwalają na całkowitą personalizację parametrów oraz bazują na danych z danego gospodarstwa, ponieważ uniwersalne rozwiązania przyjmowane dla populacji nie są doskonałe.
Elevate zapewnia szybki i łatwy dostęp do ważnych informacji o genomie samicy, co przyśpiesza postęp genetyczny, koryguje błędy rodzicielskie, ułatwia kontrolowanie inbredu i pomaga podejmować decyzje dotyczące krycia. https://www.semex.com/i?lang=en&page=elevate
OptiMate dostarcza sugestie dotyczące krycia z prognozami postępu genetycznego oraz dokładnie wyliczonego inbredu w każdym indywidualnym kryciu pojedynczej samicy wybranym buhajem. https://www.semex.com/i?lang=en&page=optimate
Programy te umożliwiają ścisłą kontrolę w kwestiach genetyki bydła, wyznaczenia sobie celu hodowlanego, wykazuje, co możemy poprawić w swoim stadzie oraz jaka droga będzie najbardziej odpowiednia. Dzięki nim hodowca może dzielić zwierzęta na osobne grupy oraz indywidualne podejście do każdego z nich. Jedną z największych zaletą korzystania z programów Semex wspomagających zarządzanie stadem jest posiadanie raportów zawsze przy sobie na telefonie lub tablecie, co eliminuje problemy z dokumentacją oraz podejmowanie szybszych decyzji na drodze doskonalenia stada.
W ramach ciekawostki zatrzymaliśmy się przy pomniku buhaja ILONA, który symbolizuje płodność oraz upamiętnia pierwsze sztuki bydła rasy holsztyńsko- fryzyjskiej sprowadzonych do Polski z USA oraz Kanady.
Serdecznie dziękujemy wszystkim hodowcom za owocne rozmowy podczas wizyt, były to cenne spotkania zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i handlowym.